Funkcjonowanie podmiotów leczniczych i personelu medycznego w czasie epidemii - Webinar dla Klientów LEX
Specustawa o koronawirusie czy wprowadzenie stanu epidemii, postawiły podmioty lecznicze i zatrudniony w niej personel medyczny szereg nowych obowiązków, ale też przyznały pewne uprawnienia. W jaki sposób funkcjonować w nowej sytuacji prawnej oraz jakie zadania ciążą na podmiotach medycznych w związku z przeciwdziałaniem epidemii SARS COV-2?
Problemy szpitali oraz personelu medycznego w erze epidemii koronawirusa
Znaczący wzrost zarażeń SARS COV-2 w Polsce, wymaga coraz dalej idących modyfikacji i ograniczeń. Przyjęcie specustawy o przeciwdziałaniu koronawirusowi, wprowadzenie stanu epidemii (poprzedzającej wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego), to przykładowe działania władz, które wpłynęły na życie obywateli, ale także codzienne funkcjonowanie podmiotów leczniczych oraz zatrudnionego w nim personelu.
Przyjęte w ostatnim czasie istotne modyfikacje działalności placówek medycznych, przysparzają wielu pytań i wątpliwości. W jaki sposób rozliczać świadczenia udzielane w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi, jakie szczególne obowiązki może nałożyć Minister Zdrowia czy Główny Inspektor Sanitarny na podmioty lecznicze, czy też w jakim przypadkach dopuszczalne będzie dokonywanie zakupów przez szpital z pominięciem przepisów prawa zamówień publicznych, to przykładowe wątpliwości z jakimi mierzą się podmioty lecznicze.
Szereg pytań dotyczy również postępowania samego personelu medycznego w czasie epidemii. W jakim przypadku lekarz może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii czy też jakie są zasady postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, to tylko przykłady wątpliwości z jakimi od niedawna muszą mierzyć się lekarze i pielęgniarki.
Specjalnie szkolenie dla Klientów programów LEX
Chcąc przybliżyć szpitalom oraz zatrudnionym w nich lekarzom czy pielęgniarkom najważniejsze zasady funkcjonowania w czasie epidemii, zachęcamy do udziału w specjalnym webinarze "Zadania podmiotów leczniczych i personelu medycznego w związku z epidemią SARS COV-2", który odbędzie się 1 kwietnia o godz. 11.
Podczas webinaru ekspertka p. Agnieszka Sieńko – radca prawny, szkoleniowiec, coach, kompleksowo omówi takie zagadnienia jak:
- Wpływ stanu epidemii na działalność podmiotów leczniczych, w tym m.in.
• zasady udzielania i finansowania świadczeń z związku z przeciwdziałaniem COV
• nakładanie specjalnych obowiązków na podmioty lecznicze i pracowników medycznych przez MZ oraz GIS
• dopuszczalność zwolnienia podmiotów leczniczych ze stosowania procedur budowlanych i zamówień publicznych - Stan epidemii – co oznacza dla podmiotów leczniczych
• jakie modyfikacje wprowadza stan epidemii z punktu widzenia podmiotów leczniczych?
• na czym polega możliwość wystawiania zleceń w wyroby medyczne przez telefon?
• jak zmieniły zasady dostarczania oryginały skierowania do świadczeniodawcy? - Skierowanie personelu medycznego do pracy przy zwalczaniu epidemii
• kto może zostać zobowiązany do świadczenia pracy przy zwalczaniu epidemii?
• jak wygląda procedura kierowania do pracy?
• jakie są prawa i obowiązki osób skierowanych do pracy przy zwalczaniu epidemii (
• m.in. kwestia wynagrodzenia oraz zapewnienia zwrotu kosztów związanych z wykonywaniem zleconych zadań)?
• jaka odpowiedzialność karna grozi za uchylanie się od pracy przy zwalczaniu epidemii - Zadania lekarza dotyczące postępowania z pacjentem podejrzanym oraz zarażonym
- Obowiązki sprawozdawcze personelu oraz placówki medycznej z działalności przeciwepidemicznej
- Zasady hospitalizacji pacjentów zarażonych koronawirusem
WAŻNE:
W ramach szkolenia będą również Państwo mogli zadać naszemu ekspertowi pytania na czacie, dotyczące problematyki poruszonej na szkoleniu. Uczestnicy webinaru będą również mogli uzyskać specjalny certyfikat, po uzyskaniu oceny pozytywnej z testu sprawdzającego wiedzę zdobytą w ramach szkolenia.
Zadania podmiotów leczniczych i personelu medycznego w związku z epidemią SARS COV-2n
Zarejestruj się