Trudne zamówienia in-house z wolnej ręki
Zamówienia in-house są rozumiane jako odpłatne umowy zawierane pomiędzy instytucjami zamawiającymi a jednostkami organizacyjnymi, nad którymi te instytucje sprawują kontrolę właścicielską. Polski ustawodawca zakwalifikował je do niekonkurencyjnych zamówień, udzielanych w uproszczonym trybie z wolnej ręki.
Nowe przepisy, nowe wątpliwości
Zamówienia in-house w obecnym kształcie funkcjonują od 1 stycznia 2017 r, a więc stosunkowo od niedawna. Procedura ich udzielania nadal powoduje liczne wątpliwości po stronie zamawiających, a także instytucji kontrolujących wydatkowanie publicznych środków.
In-house krok po kroku
Udzielenie zamówienia in-house w prawidłowy sposób wymaga wnikliwej analizy każdego z przypadków, tak aby zamawiający nie naraził się na sankcje wynikające wprost z przepisów Prawa zamówień publicznych lub innych aktów prawnych.
Komentarz praktyczny autorstwa mec. Mikołaja Maźwy, pt. "Zamówienia in-house – przesłanki stosowania i procedura udzielania" w wyczerpujący sposób omawia takie kwestie jak:
- definicja i prawne uwarunkowania zamówień in-house,
- rodzaje zamówień in-house wyróżnione przez ustawodawcę (wraz z ich szczegółowym opisem),
- istotne zagadnienia proceduralne dotyczące tego typu zamówień publicznych,
- możliwe rodzaje wzajemnych relacji występujących pomiędzy podmiotami zamawiającymi a wykonawcami.
Zapraszam również do zapoznania się z resztą bogatej oferty materiałów związanych z instytucją zamówień in-house dostępną TUTAJ.
Anna Stańczuk
redaktor naczelna działu Administracja Publiczna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.