Zamówienia publiczne w czasie epidemii koronawirusa
Pandemia koronawirusa każe zadać kilka istotnych pytań dotyczących zamówień publicznych. Czy unijne regulacje prawne w tej dziedzinie przewidują szczególne rozwiązania na wypadek pojawienia się takich zdarzeń? Czy przyjęte w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych krajowe środki spełniają swoje cele?
Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Aleksandra Sołtysińska w artykule pt.: "Zamówienia publiczne w czasie epidemii COVID-19". Publikacja ukazała się pierwotnie w Europejskim Przeglądzie Sądowym, by następnie trafić do programu LEX Prawo Europejskie.
Rozwiązania na poziomie unijnym
Zdaniem ekspertki obecnie obowiązujące regulacje przyjęte na poziomie unijnym dostarczają zamawiającym i wykonawcom wystarczająco dobrych instrumentów prawnych do działania w warunkach epidemii takiej jak koronawirus. Dr Sołtysińska przywołuje w swojej publikacji różne rozwiązania, sprzyjające szybkiemu i efektywnemu udzieleniu zamówienia, a w szczególności:
- skrócenie terminów obowiązujących w procedurach otwartych i ograniczonych,
- wybór procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu,
- wprowadzenie z uwagi na nadrzędne względy związane z interesem publicznym, takie jak zdrowie publiczne odstępstwa od obowiązku wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którzy przykładowo naruszyli obowiązki dotyczące płatności zobowiązań publicznoprawnych oraz
- możliwość zmiany umowy o zamówienie publiczne, wynikającą zwłaszcza z okoliczności, których zamawiający nie mógł przewidzieć.
Rozwiązania przyjęte w Polsce w związku z koronawirusem
W publikacji autorka dokonuje przeglądu instrumentów prawnych przyjętych w Polsce w ramach tzw. tarcz antykryzysowych (bez uwzględnienia tarczy 4.0). Obejmują one:
- wyłączenie obowiązku stosowania Prawa zamówień publicznych w przypadku zakupów niezbędnych dla przeciwdziałania skutkom COVID-19,
- środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych ora
- zmianę umowy o zamówienie publiczne.
Wątpliwości dotyczące organizacji procedur i stosowania obowiązującego prawa zamówień publicznych
W artykule dr Sołtysińska przedstawia również odpowiedzi Urzędu Zamówień Publicznych na pytania i wątpliwości, które pojawiły się w zakresie zamówień publicznych w związku z koronawirusem. Dotyczą one następujących zagadnień:
- komunikacji elektronicznej w przypadku zamówień krajowych,
- publicznego otwarcia ofert,
- zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 5 p.z.p. oraz
- utrudnień w uzyskaniu dokumentów podmiotowych wydawanych przez instytucje.
Product manager LEX Prawo Europejskie