Zarzut potrącenia po nowelizacji KPC
Zarzut potrącenia jest jednym z ważniejszych elementów obrony pozwanego. Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe regulacje procesowe w odniesieniu do tej instytucji. Przede wszystkim dodano nowy art. 203(1) k.p.c.
Przepis ten określa warunki formalne skutecznego zgłoszenia zarzutu potrącenia w procesie cywilnym we wszystkich sprawach, a nie tylko rozpoznawanych w postępowaniu w sprawach gospodarczych.
Ograniczenia dotyczące zgłaszania zarzutu potrącenia - cel
Ograniczenia w zgłaszaniu procesowego zarzutu potrącenia mają na celu przyspieszenie postępowania i nie zamykają drogi do dochodzenia roszczeń w odrębnym procesie lub oparcia na zarzucie potrącenia powództwa przeciwegzekucyjnego. Dotychczas rozpoznawanie zarzutu potrącenia niejednokrotnie przekształcało proces o zapłatę roszczenia głównego w proces o zapłatę roszczenia zgłoszonego do potrącenia. Było tak z uwagi na konieczność przeprowadzania długotrwałego postępowania dowodowego, właśnie w celu wykazania zasadności tego zarzutu. Nowe regulacje mają temu zapobiegać i skracać drogę do wydania wyroku przesądzającego o zasadności powództwa.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie po nowelizacji KPC są:
- ograniczenia procesowe w zgłaszaniu zarzutu potrącenia,
- termin zgłoszenia zarzutu potrącenia,
- forma zarzutu potrącenia,
zachęcam do lektury komentarza praktycznego - Zarzut potrącenia po nowelizacji KPC.
Ponadto, jeśli chcesz poznać, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.