Zasady przepisywania bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
Z początkiem lipca wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowe uprawnienie w postaci darmowego dostępu do określonych leków dla kobiet w ciąży. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać świadczeniobiorca, aby skorzystać ze wsparcia, kto może wystawić receptę na bezpłatne leki oraz jakie zadania ciążą na lekarzach i położnych w związku z ich preskrypcją oraz dokumentacją.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu zapewnienie darmowego dostępu do farmakoterapii dla kobiet w ciąży. Bezpłatnie będą one mogły otrzymać leki dostępne w aptece na receptę, które już znajdują się na wykazie refundowanych leków. Nowe uprawnienie dla świadczeniobiorców wiążę się jednak z dodatkowymi obowiązkami po stronie podmiotów uprawnionych do wystawiania wspomnianych recept. Rodzi się więc pytanie kto może przepisać wspomniane leki oraz jak wygląda cały proces ich ordynowania z punktu widzenia lekarzy oraz położnych.
W rozwianiu wspomnianych wątpliwości pomoże Państwu nasz nowy komentarz praktyczny: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - podmioty uprawnione do przepisywania leków i warunki ordynowania. W ramach publikacji nasi eksperci kompleksowo omawiają nowe uprawnienie, krok po kroku przybliżając procedurę wystawiania recept na darmowe leki dla kobiet w ciąży. Dzięki komentarzowi dowiedzą się Państwo m.in.
• jakie warunki musi spełnić kobieta, aby otrzymać bezpłatne leki (kto powinien stwierdzić stan ciąży?)
• jakie leki dla kobiet w ciąży będą objęte refundacją?
• jakie podmioty będą uprawnione do ordynacji leków?
• jakie zadania związane z weryfikacją przepisywanych produktów ciążą na lekarzach i położnych?
• kiedy możemy spodziewać się pierwszego wykazu bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży?
• jaki nowy obowiązek informacyjny został nałożony na apteki?
Product manager LEX Ochrona Zdrowia oraz LEX Medica