Zmiany w prawie usług płatniczych - czyli „Warzywniak” w praktyce
W ostatnich miesiącach za sprawą jednego aktu prawnego doszło do olbrzymiej nowelizacji 41 ustaw. Mowa o ustawie z 16.08.2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, powszechnie znanej jako „Warzywniak”, która niesie za sobą szereg istotnych zmian m. in. w obszarze prawa usług płatniczych.
Zmiany w zakresie postępowania o wpis MIP do rejestru
„Warzywniak” w sposób istotny komplikuje proces rejestracji małych instytucji płatniczych. Obecnie, tj. począwszy od 29.09.2023 r., do wniosku o wpis trzeba załączyć następujące dokumenty:
- opis rozwiązań pozwalających na wyliczenie całkowitej miesięcznej kwoty transakcji płatniczych,
- procedurę AML,
- program działalności,
- plan finansowy,
- procedurę zarządzania ryzykiem,
- opis działalności gospodarczej innej niż świadczenie usług płatniczych ze wskazaniem jej rodzaju, który wnioskodawca prowadzi lub zamierza prowadzić,
- opis sposobu ochrony środków pieniężnych użytkowników oraz zobowiązanie do niezwłocznego poinformowania KNF o jego zmianach,
- dane kontaktowe wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do jego reprezentowania,
- adres wnioskodawcy wskazany do doręczeń korespondencji w formie pisemnej oraz adres do doręczeń elektronicznych, jeżeli wnioskodawca taki adres posiada.
Zmiany w zakresie postępowania o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze tzw. krajowej instytucji płatniczej (KIP)
„Warzywniak” również w sposób istotny zmienia zasady związane z postępowaniem wnioskowym o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP). Podstawową i najbardziej istotną zmianą w tym zakresie jest usunięcie wymogu uzyskania opinii Prezesa NBP przed wydaniem zezwolenia KIP na świadczenie usługi acquiringu.
W przepisach obowiązujących od 29.09.2023 r. pojawiła się również nowa przesłanka odmowy wydania zezwolenia przez KNF – jeżeli zamierzona działalność krajowej instytucji płatniczej zagrażałaby jej bezpieczeństwu finansowemu lub naruszałaby przepisy prawa lub interesy użytkowników.
Przeczytaj komentarz praktyczny i sprawdź, dlaczego „Warzywniak” niesie ze sobą istotne zmiany dla rynku usług płatniczych oraz jakich zmian na tym rynku należy się spodziewać w związku z jego wejściem w życie.
Monika Kozłowska
Product Manager
LEX Banki