Będą zmiany w przemieszczaniu odpadów
Rozporządzenie UE 2024/1157 o przemieszczaniu odpadów ma poprawić ochronę środowiska i zdrowia przed niekorzystnym jego wpływem. Akt zmienia procedury przewozu odpadów, ogranicza transport tych szkodliwych i usprawnia egzekwowanie przepisów. Chociaż regulacja już weszła w życie, to zasadniczo stosuje się ją od 2026 r.
TREŚĆ:
1. Cele rozporządzenia
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów ma na celu:
- zagwarantowanie, by UE nie przerzucała swoich problemów związanych z odpadami na państwa trzecie,
- ułatwienie transportu odpadów w celu recyklingu i ponownego użycia w UE,
- skuteczniejsze zwalczanie nielegalnego przemieszczania odpadów oraz
- osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym i zerowego poziomu zanieczyszczeń.
2. Zakres rozporządzenia
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów obejmuje swoim zakresem:
- wewnątrzunijne przemieszczanie odpadów (z tranzytem lub bez tranzytu przez państwa trzecie),
- odpady importowane i eksportowane z i do państw trzecich oraz
- przemieszczanie odpadów w tranzycie przez UE do lub z państw trzecich.
Jeśli chcesz zapoznać się z ekspercką analizą na temat rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów oraz innymi publikacjami dotyczącymi unijnego prawa ochrony środowiska, zamów już dziś bezpłatny, dwutygodniowy dostęp testowy do programu LEX Prawo Europejskie. |
3. Przemieszczanie odpadów między państwami członkowskimi UE
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów zabrania zasadniczo przemieszczania wszystkich odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia w UE poza sytuacjami, w których uzyskano zgodę i zezwolenie na ściśle określonych warunkach procedury uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody (tzw. procedura "PIC" - zob. niżej) oraz w dobrze uzasadnionych przypadkach.
Jeśli chodzi natomiast o wewnątrzunijne przemieszczanie odpadów przeznaczonych do odzysku, to będzie ono dozwolone zgodnie z mniej rygorystyczną procedurą określoną w ogólnych wymogach informacyjnych (tzw. "odpady z zielonej listy").
4. Wywóz odpadów poza UE
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów zakazuje:
- wywozu przez państwa członkowskie odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia do państw trzecich oraz
- wywozu odpadów niebezpiecznych przeznaczonych do odzysku w państwach nienależących do OECD.
W przypadku przemieszczania odpadów poza państwa członkowskie UE uzgodniono w nowych przepisach, że zakłady gospodarowania odpadami w kraju przeznaczenia powinny być kontrolowane przez niezależne organy. Kontrole miałyby wykazać, że zakłady te gospodarują odpadami w sposób racjonalny ekologicznie, a podmioty przemieszczające odpady mogłyby eksportować odpady do tych zakładów tylko w takim przypadku.
Jeszcze bardziej rygorystycznymi zasadami został objęty wywóz odpadów z tworzyw sztucznych do krajów trzecich. Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów zakazuje wywozu innych niż niebezpieczne odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD. Nie wcześniej niż pięć lat po wejściu w życie rozporządzenia, kraje te będą mogły złożyć wniosek do Komisji o uznanie ich za gotowe do odbioru odpadów z tworzyw sztucznych z UE. W przypadku pozytywnego wyniku oceny takiego wniosku Komisja przyjmie akt delegowany w celu zniesienia zakazu dla tych krajów.
Jeśli chodzi o wywóz innych niż niebezpieczne odpadów z tworzyw sztucznych do krajów OECD, to rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów umożliwia takowy eksport pod warunkiem przestrzegania procedury zgłoszenia "PIC".
5. Procedura "PIC"
Zgodnie z procedurą "PIC", zgłaszający w UE i eksporterzy do krajów trzecich muszą powiadomić i otrzymać pisemne potwierdzenie od krajów wysyłki, przeznaczenia i tranzytu przed wywozem. Powiadomienia i inne dokumenty wymagane przez rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów mają być składane i wymieniane za pośrednictwem centralnego systemu elektronicznego obsługiwanego przez Komisję.
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów określa konkretne ramy czasowe i terminy dotyczące procedury "PIC", wniosków o dodatkowe informacje składanych przez właściwe organy oraz decyzji takich organów w sprawie ważności zgłoszenia.
6. Usprawnienie egzekwowania przepisów
Rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów zobowiązuje unijne kraje do ustanowienia skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar w przypadku naruszeń jego przepisów. Mogą one obejmować, w stosownych przypadkach, grzywny oraz cofnięcie lub tymczasowe zawieszenie zezwoleń na prowadzenie działalności związanej z gospodarowaniem odpadami i ich przemieszczaniem.
7. O rozporządzeniu o przemieszczaniu odpadów w LEX-ie
O rozporządzeniu o przemieszczaniu odpadów można przeczytać w LEX Prawo Europejskie w obszernej analizie pt.:
której autorami są adw. Bartłomiej Gąbiński i Laura Pytlińska z kancelarii CMS.
Publikacja zawiera rozwinięcie wymienionych niżej wątków oraz analizuje nieujęte tutaj zagadnienia.
Chcesz przekonać się, jak śledzimy bieżące zmiany w prawie UE? Zamów już dziś bezpłatny, dwutygodniowy dostęp testowy do programu LEX Prawo Europejskie. |
Rafał Bujalski
Senior Product Manager
LEX Prawo Europejskie