Co się zmieni w ustawie o odpadach od 1 stycznia 2022 r.?
Nowelizacja ustawy o odpadach z 17.11.2021 r. kończy wprowadzanie do prawa polskiego dyrektyw tzw. pakietu odpadowego. Ustawa dodaje nowe regulacje dotyczące m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz postępowania z nimi i innymi odpadami selektywnie zebranymi, jak również przepisy dotyczące produktów ubocznych, utraty statusu odpadów oraz metod zapobiegania powstawaniu odpadów. Co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.?
Nowe zasady uznania substancji/ przedmiotu za produkt uboczny
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami uznanie za produkt uboczny następowało na zasadzie uznaniowości. Od 1 stycznia 2022 r. będzie ono następowało z mocy prawa, o ile zostaną spełnione ogólne warunki odnoszące się do wszystkich rodzajów odpadów oraz warunki szczegółowe (jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w rozporządzeniach krajowych, wydanych na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach).
Ustawa o odpadach wymienia poniższe warunki ogólne:
- dalsze wykorzystywanie przedmiotu lub substancji jest pewne,
- przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa,
- przedmiot lub substancja są produkowane jako integralna część procesu produkcyjnego,
- przedmiot lub substancja spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania danego przedmiotu lub danej substancji i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi.
Nowe zasady utraty statusu odpadów
Nowe przepisy usuwają pojawiające się dotychczas wątpliwości interpretacyjne uwidocznione w odmiennych rozstrzygnięciach organów stosujących prawo. W nowelizacji wskazano, że określone rodzaje odpadów przestają być odpadami, jeżeli na skutek poddania ich recyklingowi lub innemu odzyskowi spełniają łącznie ogólne warunki utraty statusu odpadów, a także warunki szczegółowe, które są określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 1a ustawy o odpadach., a jeżeli nie zostały określone w tych przepisach – w zezwoleniu na przetwarzanie odpadów.
Ogólne warunki utraty statusu odpadów, które musze być spełnione łącznie to:
- wykorzystanie przedmiotu lub substancji do konkretnych celów,
- istnienie rynku takich przedmiotów lub substancji lub popytu na nie,
- spełnianie przez przedmiot lub substancję wymagań technicznych dla zastosowania do konkretnych celów oraz wymagań określonych w przepisach, w szczególności dotyczących chemikaliów i produktów mających zastosowanie do danego przedmiotu lub danej substancji, i w normach mających zastosowanie do danego produktu,
- zastosowanie przedmiotu lub substancji nie prowadzi do negatywnych skutków dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska.
Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych
W ustawie o odpadach dodano definicję odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz nowy rozdział odnoszący się do selektywnej zbiórki tych odpadów (rozdział ten wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.). Obowiązek selektywnego zbierania i odbierania oraz sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych powinien obejmować co najmniej takie frakcje odpadów jak: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (w tym beton, cegła, płytki i materiały ceramiczne, kamienie). Nie dotyczy on gospodarstw domowych, punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
Więcej o powyższych zmianach przeczytasz w komentarzu praktycznym "Selektywna zbiórka odpadów budowlanych oraz metody zapobiegania powstawaniu odpadów w zmienionej ustawie o odpadach".
product manager LEX Ochrona Środowiska