Zmiany w uzasadnianiu orzeczeń sądów karnych już obowiązują
Jedną ze zmian w ramach nowelizacji KPK jest uporządkowanie struktury uzasadnień orzeczeń. Ma to nastąpić poprzez wprowadzenie urzędowych formularzy uzasadnień wyroków. Regulacje te weszły w życie 5 grudnia 2019 r.
Cel zmian w uzasadnianiu orzeczeń sądów karnych
Przedmiotowa zmiana ma to na celu ograniczenie konieczności sporządzania wielostronicowych uzasadnień, a jednocześnie wymuszenie operowania krótszymi, konkretnymi konstrukcjami językowymi, które będą bardziej zrozumiałe dla stron postępowania.
Formularze uzasadnień już obowiązują
Jedną z najistotniejszych zmian, na które zdecydował się ustawodawca w ramach nowelizacji z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia uzasadnienia wyroku na formularzu według ustalonego wzoru. Zgodnie z dodanym przepisem art. 99a k.p.k. uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego i wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w sprawie o wznowienie postępowania sporządza się na formularzu według ustalonego wzoru. 5 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wzorów formularzy uzasadnień wyroków oraz sposobu ich wypełniania, w którym zostały określone wzory formularzy uzasadnień: wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego, wyroku wydanego w postępowaniu o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie, wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w postępowaniu o wznowienie postępowania oraz sposób ich wypełniania.
Zmiany w uzasadnianiu orzeczeń sądów karnych - szkolenie online
Nowe regulacje już teraz wywołują jednak wiele wątpliwości. Pojawiają się pytania będą zrozumiałe dla stron, ale też sami sędziowie nie wiedzą, jak je wypełniać. W związku z tym zapraszam na szkolenie online, które już 19 grudnia o godz. 14.00. Podczas szkolenia zostaną omówione następujące zagadnienia:
- Ogłoszenie wyroku,
- Ustne uzasadnienie,
- Zmiana zasad liczenia terminu do sporządzenia uzasadnienia,
- Zmiany w zakresie uzasadnień orzeczeń,
- Formularz do sporządzenia uzasadnienia wyroku,
- Uzupełnienie uzasadnienia wyroku.
Katarzyna Irytowska
Product manager LEX Kancelaria Prawna