Co warto wiedzieć o nowym uzupełniającym urlopie macierzyńskim?

14 marca 2025

Od 19 marca 2025 r. obowiązują przepisy Kodeksu pracy wprowadzające nowy rodzaj urlopu macierzyńskiego - uzupełniający urlop macierzyński. Żeby skorzystać z tego urlopu rodzice muszą złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek. Co ważne, z nowego urlopu mogą skorzystać również rodzice dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r.

Dla kogo nowy uzupełniający urlop macierzyński? 

Z nowego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie mogła skorzystać pracownica albo pracownik - ojciec wychowujący dziecko w przypadku urodzenia dziecka:

  1. przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
  2. po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
  3. po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Nowy uzupełniający urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a przed urlopem rodzicielskim. Co ważne, uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo.

Konieczny wniosek 

Uzupełniający urlop macierzyński nie jest udzielany automatycznie. Aby z niego skorzystać uprawniony rodzic musi złożyć wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty:

  1. oświadczenie o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
  2. zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informację o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informację o okresie pobytu dziecka w szpitalu.

Zobacz:

Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

 

Oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego/zasiłku macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka

 

Również dla rodziców dzieci urodzonych przed 19 marca

Co ważne, z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać również rodzice dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r. Pracownicy, którzy w dniu 19 marca 2025 r. są uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wówczas uprawniony rodzic musi złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zobacz:

Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - pracownik, który w dniu 19.03.2025 r. ma prawo do urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

 

Zasiłek macierzyński - w jakiej wysokości? 

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz więcej:

Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

 

Czytaj więcej w LEX
Izabela Baranowska | Senior Product Manager Działu Kadru i HR
Wypróbuj za darmo

Bez zobowiązań

Natychmiastowy dostęp

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy