Dyrektywa ACTA 2: wyjaśniamy kontrowersje
Niedawno wprowadzona dyrektywa o prawach autorskich w ramach jednolitego rynku cyfrowego, zwana również dyrektywą ACTA 2, wywołała wiele gorących dyskusji. Niestety, jak to w podobnych sytuacjach często bywa, emocje zagłuszyły w dużym stopniu próby rzeczowej analizy nowego prawa.
Przedstawiamy Państwu naszą najnowszą publikację:
– Komentarz do dyrektywy o prawach autorskich w ramach jednolitego rynku cyfrowego,
w której autorka – dr Ewa Laskowska-Litak, omawia najważniejsze praktyczne zagadnienia związane z treścią i potencjalną implementacją przedmiotowej regulacji.
Analiza skupia się na następujących zagadnieniach:
- zasady dotyczące dostosowania wyjątków i ograniczeń w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych do środowiska cyfrowego i transgranicznego (problematyka eksploracji tekstów i danych, wyjątków na rzecz działalności dydaktycznej i na rzecz instytucji dziedzictwa kulturowego);
- mechanizmy licencyjne w przypadkach utworów niedostępnych w obrocie handlowym, zarządu zbiorowego oraz w odniesieniu do utworów audiowizualnych dostępnych w modelu na żądanie (video-on-demand) i dostęp do utworów sztuk wizualnych;
- prawa wyłączne dla wydawców prasy;
- status prawny i odpowiedzialność serwisów internetowych za treści udostępniane przez ich użytkowników oraz
- kwestie związane z godziwym wynagrodzeniem podmiotów uprawnionych.
Analizując powyższe zagadnienia Autorka odnosi się również merytorycznie do problemów związanych z ich potencjalną implementacją do prawa polskiego. Jako minimalny standard w tym zakresie Autorka przyjęła omówienie kwestii, czy przepis, którego dotyczy komentarz, pozostawia naszemu państwu jakąkolwiek swobodę decyzyjną – a jeśli tak, to w jakim zakresie.
Publikacja jest dostępna w programie LEX Prawo Europejskie.
Jeżeli interesujesz się prawem autorskim UE, przeczytaj również:
Skutki orzecznictwa TSUE dla polskiego prawa autorskiego>
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.
Rafał Bujalski
Product manager
LEX Prawo Europejskie