Korekty odpisu na ZFŚS należy dokonać do 31 grudnia
Pracodawcy dokonują odpisu na ZFŚS w oparciu o planowane przeciętne zatrudnienie. W sytuacji, gdy dane nie są zgodne ze stanem faktycznym, pracodawca musi dokonać korekty odpisu do 31 grudnia w oparciu o faktyczny średni stan zatrudnienia w danym roku.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony jest z corocznych odpisów podstawowych naliczanych w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych u danego pracodawcy. Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń pracodawca zobowiązany jest przekazać na rachunek bankowy w dwóch ratach:
- do 31 maja w kwocie co najmniej 75% równowartości;
- do 30 września.
Kogo dotyczy obowiązek utworzenia ZFŚS
Bezwzględny obowiązek tworzenia funduszu dotyczy pracodawcy prowadzącego działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych.
W przypadku pozostałych pracodawców obowiązek uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników, tj.:
- pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
- pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20, ale mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą odstąpić od tworzenia funduszu lub dowolnie modyfikować wysokość odpisów.
Zobacz więcej: W jaki sposób pracodawca ustala nietworzenie ZFŚS
Korekta odpisu krok po kroku
Przeciętna liczba zatrudnionych
Podstawą naliczania odpisu na ZFŚS jest planowana przeciętna liczba zatrudnionych, korygowana do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Przepisy nie regulują szczegółowych zasad ustalania przeciętnej liczby. Najczęściej stosowanymi metodami są: średnia arytmetyczna, metoda uproszczona, średnia chronologiczna.
Przeciętne zatrudnienie oblicza się po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na liczbę pełnozatrudnionych. Przeliczenie dokonywane jest według liczby godzin pracy ustalonych w umowie o pracę w stosunku do obowiązującej normy czasu pracy.
Następnie pracodawcy ustalają przeciętne zatrudnienie w danym roku poprzez dodanie liczby przeciętnie zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i podzielenie przez 12.
Zobacz więcej: Ustalenie wysokości odpisu ZFŚS krok po kroku
Obliczenie odpisu
Pracodawca w celu obliczenia odpisu powinien pomnożyć liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach normalnych, szczególnie uciążliwych oraz młodocianych przez wysokość obowiązujących odpisów dla tych grup pracowników. Podstawowa wysokość, tj. dla pracownika zatrudnionego w warunkach normalnych, wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.
Skorzystaj z gotowego zestawienia: Tabela odpisów na ZFŚS
Porównanie wyników
Ostatnim krokiem jest porównanie wyniku wysokości odpisu otrzymanego na podstawie danych szacunkowych z wynikami uzyskanymi poprzez rzeczywisty stan zatrudnienia. Następnie, w zależności od otrzymanego wyniku, pracodawca:
- może wycofać nadpłatę z konta - jeżeli przeciętny planowany stan jest wyższy od przeciętnej faktycznej liczby zatrudnionych;
- powinien odprowadzić na konto niedopłatę do 31 grudnia - jeżeli przeciętny planowany stan zatrudnionych jest niższy od przeciętnej faktycznej liczby;
- nie dokonuje korekty odpisu - jeżeli przeciętny planowany stan zatrudnienia jest równy przeciętnej faktycznej liczbie zatrudnionych.
Zobacz również: Zasady dokonywania i korygowania odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Kadry i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Wiktoria Malesa
Młodsza Redaktor
Dział Zarządzania Produktami