Jak sąd postąpi z zażaleniem złożonym jedynie dla zwłoki?
Znany praktyce sądowej mechanizm „łańcucha zażaleń” stanowi idealne narzędzie obstrukcji procesowej. Eliminacji tego zjawiska służyć ma wprowadzona przez nowelizację KPC zasada, że zażaleniom zmierzającym w oczywisty sposób jedynie do zwłoki nie nadaje się normalnego biegu. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku identyfikacja takiego zażalenia.
Celem uniknięcia rozbieżności w ocenach wskazano, że przez zażalenie wniesione jedynie dla zwłoki w postępowaniu należy uważać drugie i dalsze zażalenie wniesione przez tę samą stronę na to samo postanowienie oraz zażalenie na postanowienie wydane w wyniku czynności wywołanych wniesieniem przez tę samą stronę wcześniejszego zażalenia, chyba że okoliczności sprawy wykluczają taką ocenę.
Łańcuch zażaleń - czym jest i jak zapobiegać występowaniu tego zjawiska?
Zapobieżenie „łańcuchowi zażaleń” wymagało przyznania sądowi nowego instrumentu procesowego w postaci pozostawienia zażalenia w aktach sprawy bez dalszych czynności. Czynność ta powinna mieć charakter techniczny i następować w drodze niezaskarżalnego, niedoręczanego stronom zarządzenia sędziego. Innymi słowy, w takiej sytuacji sąd powinien powstrzymać się od podjęcia jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem zażalenia: nie badać go pod względem formalnym, nie rozpoznawać związanych z zażaleniem wniosków strony, nie doręczać odpisu zażalenia stronie przeciwnej, nie przedstawiać zażalenia właściwemu sądowi do rozpoznania. Jedyną czynnością wykonywaną przez sąd w takim przypadku jest zawiadomienie strony, która wniosła zażalenie, o pozostawieniu go w aktach sprawy bez dalszych czynności. Zawiadomienia tego dokonuje się tylko raz – po wniesieniu zażalenia, ewentualnie pierwszego pisma związanego z zażaleniem.
Tak na to oraz na wiele innych kluczowych w związku z reformą KPC pytań odpowiada, sędzia Maciej Rzewuski w dostępnym w programie LEX komentarzu praktycznym - Reforma KPC - odpowiedzi na kluczowe pytania związane z nowelizacją procedury cywilnej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manaer LEX Kancelaria Prawna