Po reformie KPC spore zmiany też u referendarzy sądowych
Uchwalona 4 lipca 2019 r. ustawa zmienia około 300 przepisów KPC. Z nowelizacją procedury cywilnej wiążą się także zmiany w zakresie uprawnień i obowiązków referendarzy sądowych. W oparciu o niniejszą nowelizację ustawodawca wprowadził istotne modyfikacje w tej materii.
Referendarze sądowi wykonują zadania z zakresu ochrony prawnej, lecz nie sprawują wymiaru sprawiedliwości, który jest zastrzeżony dla sędziów. W zakresie wykonywanych obowiązków referendarz jest niezależny co do treści wydawanych orzeczeń i zarządzeń określonych w ustawach, ale nie posiada atrybutów niezawisłości sędziowskiej. Referendarze mogą wykonywać powierzone im przez ustawę czynności we wszystkich sądach powszechnych. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz sądowy ma, zależnie od rodzaju podejmowanej czynności, prawa i obowiązki sądu albo przewodniczącego.
Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw, dokonanych na mocy ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, modyfikacjom ulegną uprawnienia i obowiązki referendarzy sądowych.
Nowe uprawnienia referendarzy sądowych
Ustawodawca poszerzył kompetencje referendarzy sądowych o:
- czynności w zakresie kontroli prawidłowości wniesionej apelacji,
- czynności w postępowaniu nakazowym,
- orzekanie o należnościach osób trzecich przewidzianych w k.p.c.
Ponadto należy zauważyć, że jedną z najistotniejszych zmian w nowelizacji k.p.c. z 2019 roku są zmiany odnoszące się do skargi na orzeczenie referendarza sądowego. Ustawodawca przyjął zasadę, że na orzeczenie referendarza sądowego służy skarga w przypadkach, w których na postanowienie sądu służyłoby zażalenie.
Znowelizowane zostały także niektóre regulacje odnoszące się do referendarzy, a zamieszczone w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Przed podjęciem po raz pierwszy pracy na stanowisku referendarza, referendarz sądowy składa ślubowanie wobec prezesa sądu okręgowego, a referendarz sądowy zatrudniony w sądzie apelacyjnym – wobec prezesa sądu apelacyjnego. Tym samym ustawodawca doprecyzował, że referendarz ślubowanie składa tylko raz, przy pierwszym objęciu stanowiska, a w sytuacji, gdy zmieni stanowisko nie jest to już konieczne.
Zachęcam do zapoznania się z komentarzem praktycznym - Nowe obowiązki referendarzy sądowych w związku z reformą KPC, w którym szczegółowo zostały omówione zmiany w zakresie uprawnień i obowiązków referendarzy sądowych wynikające z nowelizacji KPC.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna