Jakie sprawy będą rozpatrywane przez sądy gospodarcze po reformie KPC?

29 sierpnia 2019

Nowelizacja KPC przewiduje m.in. powrót odrębnego postępowania gospodarczego, zniesionego w 2012 roku. Postępowanie ma być udoskonaloną formą pierwotnej regulacji, pomijającą niepraktyczne rozwiązania i wprowadzającą kilka nowości.  

Jakie sprawy będą rozpatrywane przez sądy gospodarcze po reformie KPC?

Novum w stosunku do poprzedniego stanu prawnego (obowiązującego przed dniem 3 maja 2012 r.), jest rozszerzenie katalogu spraw gospodarczych na sprawy: z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych; z umów leasingu; przeciwko osobom odpowiadającym za dług przedsiębiorcy, także posiłkowo lub solidarnie, z mocy prawa lub czynności prawnej.

Z kategorii spraw gospodarczych ustawodawca wyłączył dwa rodzaje spraw: o podział majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej po jej ustaniu, i o wierzytelność nabytą od osoby niebędącej przedsiębiorcą, chyba że wierzytelność ta powstała ze stosunku prawnego w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez wszystkie jego strony.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie sprawy będą rozpoznawane przez sądy gospodarcze, zapoznaj się ze znajdującymi się w programie LEX publikacjami: 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.

 

Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.