Kiedy praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona i jak ją rekompensować?
Kiedy pracodawca może wydać polecenie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych? Czy wszyscy pracownicy mogą pracować ponad obowiązujący wymiar czasu pracy? Jak taką pracę należy zrekompensować?
Praca w godzinach nadliczbowych
Praca w godzinach nadliczbowych jest pracą wykonywaną przez pracownika ponad obowiązujące go normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar, który wynika z obowiązującego systemu i rozkładu. Przez obowiązujące normy czasu pracy należy rozumieć maksymalny czas pozostawania do dyspozycji pracodawcy na dobę lub średnio w danym okresie rozliczeniowym. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w dwóch przypadkach:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Zobacz również: Praca w godzinach nadliczbowych
Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych?
Pracy w godzinach nadliczbowych nie wolno polecać niektórym grupom pracowników, niezależnie od wystąpienia przesłanki awarii czy też szczególnych potrzeb pracodawcy. Ograniczeniem objęte są następujące grupy pracowników:
- kobiety w ciąży,
- pracownicy młodociani,
- pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 8, bez ich zgody,
- pracownicy niepełnosprawni, oprócz pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu, a także tych, na których wniosek lekarze wyrazili zgodę na pracę w nadgodzinach.
Więcej zobacz Warunki dopuszczalności pracy w godzinach nadliczbowych
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych
Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana pracownikowi w formie: - dodatkowego wynagrodzenia albo - czasu wolnego od pracy. W przypadku, gdy praca odbywała się w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca powinien - przede wszystkim udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy.
Zobacz również: Jak prawidłowo pracodawca powinien zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych
Dodatkowe wynagrodzenie
Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości:
- 50% wynagrodzenia lub
- 100% wynagrodzenia, jeżeli praca świadczona była w:
- nocy,
- niedziele i święta, niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje również za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Zobacz więcej: Nadgodziny średniotygodniowe – kiedy powstają i jak je rekompensować
Czas wolny od pracy
Czas wolny może być udzielony każdemu pracownikowi (również na stanowisku kierowniczym), jeżeli przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Uprawnienie nie przysługuje pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy! Udzielenie czasu wolnego może nastąpić na wniosek pracownika (wtedy przysługuje w tym samym wymiarze) albo z inicjatywy pracodawcy (wtedy przysługuje czas wolny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych; co ważne, nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy).
Zobacz również: Udzielenie czasu wolnego za nadgodziny a wynagrodzenie pracownika
Natomiast pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Zobacz więcej: Praca w wolną sobotę a praca w godzinach nadliczbowych
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Kadry i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Wiktoria Malesa
Młodsza Redaktor
Dział Zarządzania Produktami