Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Prezenty dla pracowników - opodatkowanie i oskładkowanie

15 listopada 2024

Wielu pracodawców praktykuje wręczanie prezentów pracownikom, w szczególności w okresie świątecznym. Należy pamiętać, że świadczenia, w zależności od sposobu finansowania, a także ich rodzaju, mogą podlegać opodatkowaniu i oskładkowaniu.

1. Źródła finansowania

1.1. Prezenty finansowane ze środków ZFŚS

Głównym źródłem finansowania przez pracodawcę inicjatyw socjalnych dla pracowników jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Należy pamiętać, że jego utworzenie jest obowiązkowe dla: - pracodawców z jednostek budżetowych i samorządowych, - pozostałych pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Więcej na temat ZFŚS znajdziesz w komentarzu praktycznym: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

 Zgodnie z ustawą o ZFŚS środki mogą być wykorzystywane m.in. na:

  • dofinansowanie wypoczynku pracownika,
  • zapomogi pieniężne,
  • paczki świąteczne.

 Zobacz więcej w komentarzu praktycznym: Formy wykorzystywania ZFŚS.

1.2. Prezenty finansowane ze środków obrotowych firmy

Pracodawcy, u których nie utworzono ZFŚS, również mogą przyznać pracownikom prezenty świąteczne, korzystając ze środków obrotowych. Należy jednak pamiętać, że podlegają one opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Więcej na temat wykorzystywania środków obrotowych w odpowiedzi na pytanie: Czy można finansować świadczenia socjalne częściowo ze środków obrotowych?

2. Prezenty dla pracowników z ZFŚS - opodatkowanie i oskładkowanie

 Realizacja przez pracodawcę świadczenia w postaci np. paczki świątecznej stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PIT). Dofinansowania z ZFŚS mogą być zwolnione z opodatkowania i oskładkowania. Zwolniona od podatku jest wartość otrzymanych rzeczowych świadczeń pieniężnych, jeżeli:

  • została sfinansowana w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
  • łączna wysokość nie przekracza w ciągu roku podatkowego kwoty 1000 zł,
  • świadczenie jest związane z finansowaniem działalności socjalnej.

Z podstawy wymiaru składek wyłączono świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.

Więcej na temat opodatkowania świadczeń rzeczowych w szkoleniu: Zasady opodatkowania świadczeń rzeczowych dla pracowników.

3. Bony dla pracowników z ZFŚS - opodatkowanie i oskładkowanie

 Zakup bonów, talonów stanowi najczęściej wybierany prezent świąteczny dla pracowników. Należy pamiętać, że ich wręczenie wywołuje inne skutki podatkowe niż pozostałe świadczenia. Bony, talony zgodnie z ustawą o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 67) nie są zaliczane do świadczeń rzeczowych, a więc nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania.

 Opłacanie składek ZUS zależy od tego, czy zakup bonów został zrealizowany zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS; wówczas przychód jest wyłączony z podstawy wymiaru składek. Należy pamiętać, że samo sfinansowanie zakupu z ZFŚS nie oznacza, iż korzystamy ze zwolnienia. Środki wykorzystywane w ramach ZFŚS są zwolnione pod warunkiem, że świadczenia stanowią pomoc socjalną i zostały przyznane zgodnie z regulaminem.

Zob. Bony z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Kadry i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.

 

Podział majątku wspólnego małżonków

Wiktoria Malesa

Młodszy Redaktor

Dział Zarządzania Produktami