Umorzenie zawieszonego postępowania po reformie k.p.c.
Z dniem 21 sierpnia 2019 r. weszła w życie część przepisów reformy k.p.c. Należą do niej m.in. przepisy dotyczące skrócenia terminów umorzenia zawieszonego postępowania.
Efektem reformy postępowania cywilnego w tym zakresie może być znaczący wzrost umarzanych spraw w sądach. Spowoduje to oczywiście odciążenie sądów, ale raczej ze szkodą dla stron postępowania.
Częste przyczyny zawieszenia
Na szczególną uwagę zasługują sytuacje opisane w dwóch procedurach P. Wiśniewskiego:
- Zawieszenie postępowania (niestawiennictwo stron)
- Zawieszenie postępowania (inny brak aktywności stron)
Dotyczą one sytuacji, w których sąd może zawiesić postępowanie z urzędu:
- w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy;
- jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208(1) k.p.c., lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Krótkie terminy umorzenia
Dotychczas umorzenie zawieszonego postępowania mogło nastąpić po roku. Po reformie postępowania cywilnego sąd może umorzyć takie postępowanie już po 3 miesiącach.
Kluczowy efekt umorzenia postępowania
Konsekwencją umorzenia postępowania jest to, że złożony pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa; w szczególności nie przerywa biegu przedawnienia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Przeczytaj również:
- W związku z dużą nowelizacją KPC - dedykowane hasło w LEX
- Kalkulator opłat sądowych uwzględniający nowelizację KPC dostępny w LEX
- Reforma KPC to też wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych już od 21 sierpnia!
- Już 21 sierpnia zaczną obowiązywać niektóre przepisy dużej reformy KPC - zobacz co się zmieni!
Wojciech Kowalski
product manager Działu Legal