Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Wolna Wigilia w 2025 r. a wymiar czasu pracy, dodatek za pracę w porze nocnej i współczynnik urlopowy

30 grudnia 2024

Prezydent podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, która ustanawia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Nowe przepisy  wejdą w życie 1 lutego 2025 r.

Ustawa, oprócz ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy,  wyłącza trzy niedziele przed Wigilią spod zakazu handlu w niedziele. Ustawa zastrzega przy tym, że w przypadku handlu w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia, pracownik lub zatrudniony może wykonywać pracę w handlu oraz czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele.

Ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy nie oznacza jedynie więcej czasu wolnego dla pracowników. Wprowadzenie  tego dnia wolnego wpłynie na wymiar czasu pracy, dodatek za pracę w porze nocnej oraz współczynnik urlopowy.

Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy oznacza długość czasu, w jakim pracownik zobowiązany jest do pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Dni wolne od pracy stanowią podstawę do ustalania obowiązującego dla pracowników wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach. Pracodawca, ustalając wymiar czasu pracy, musi pamiętać, że:

  • czas pracy dobowy nie może przekroczyć 8 godzin, a w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać 4 miesięcy;
  • za każde święto wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela należy odjąć 8 godzin.

Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Co ważne, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że wprowadzenie w Wigilię Bożego Narodzenia nowego dnia wolnego od pracy, wpłynie na wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, a co za tym idzie, w całym roku.

Sprawdź ile będzie wynosił wymiar czasu pracy dla poszczególnych miesięcy w 2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej

Pracownikowi wykonującemu pracę w nocy przysługuje dodatek do wynagrodzenia zgodnie z art. 151 par. 1 Kodeksu pracy. Dodatek ten wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W celu ustalenia jego wysokości niezbędne jest ustalenie wymiaru czasu pracy dla każdego miesiąca. Kwotę minimalnego wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin w danym miesiącu, a otrzymany wynik pomnożyć przez 20%.

Wprowadzenie nowego święta wpłynie więc na wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w grudniu 2025 r.

Sprawdź ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej w poszczególnych miesiącach 2025 r.

Współczynnik urlopowy w 2025 r.

Współczynnik służy do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany pracownikowi, gdy podczas zatrudnienia nie wykorzystał on w naturze należnego mu urlopu w całości. Współczynnik urlopowy (ekwiwalentowy) ustalany jest odrębnie w każdym roku kalendarzowym. Oblicza się go poprzez odjęcie od liczby dni w danym roku kalendarzowym:

  • łącznej liczby niedziel,
  • łącznej liczby świąt (przypadających w inne dni niż niedziele),
  • łącznej liczby dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy.

Otrzymany wynik dzieli się następnie przez 12.

W związku z tym, że po wejściu w życie ustawy z 6 grudnia 2024 r. zwiększy się liczba świąt w 2025 r., będzie to miało również wpływ na wysokość współczynnika urlopowego.

Należy podkreślić, że przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop należy stosować współczynnik obowiązujący w dacie nabycia prawa do ekwiwalentu. Znaczenie będzie więc miała data wejścia w życie ustawy zmieniającej – 1 lutego 2025 r. Dopiero od tego dnia przy ustalaniu współczynnika urlopowego należy wziąć pod uwagę Wigilię jako dodatkowy dzień wolny od pracy. Oznacza to, że w styczniu 2025 r. będzie obowiązywał współczynnik urlopowy inny niż w okresie luty-grudzień 2025 r.

Sprawdź! Współczynnik ekwiwalentowy w 2025 r. 

 

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Kadry i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.

 

Skarga na wpis w księdze wieczystej

Wiktoria Malesa

Młodsza Redaktor

Dział Zarządzania Produktami

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy