Zmiany w uzasadnianiu orzeczeń po nowelizacji KPC
Sporządzanie uzasadnień orzeczeń stanowi istotną część obowiązków sędziego. Jest to obowiązek bardzo pracochłonny i czasochłonny. Nowelizacja KPC wprowadza liczne uproszczenia na tym polu.
Nowelizacja KPC w zakresie zmian w uzasadnianiu orzeczeń, ma na celu dostosowanie prawa do potrzeb praktyki sądowej oraz ogólne usprawnienie przebiegu postępowań cywilnych.
Co się zmieni w kwestii uzasadniania orzeczeń?
Zmiany w zakresie uzasadniania orzeczeń są różnorodne i obejmują m.in:
- przywrócenie opłaty od wniosku o sporządzenie i doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem,
- wprowadzenie możliwości uzasadnienia w części
- rezygnację ze sporządzania z urzędu uzasadnień postanowień wydawanych na posiedzeniach niejawnych.
Jak ma wyglądać uzasadnienie orzeczenia po zmianach?
Zgodnie z nowym przepisem (art. 327(1)), który wejdzie w życie już 7 listopada 2019 r.: uzasadnienie wyroku powinno zawierać:
- wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, obejmującej ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej;
- wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. Uzasadnienie wyroku sporządza się w sposób zwięzły.
Nowe regulacje przewidują też odrębności w uzasadnianiu orzeczeń wydawanych w postępowaniach uproszczonym, nieprocesowym i odwoławczym. Szczegółowo nowe zasady uzasadniania orzeczeń zostały przedstawione w dostępnym w LEX komentarzu praktycznym - Zmiany w uzasadnianiu orzeczeń po nowelizacji KPC.
Jeśli chcesz poznać, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.