Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
Dyrektywa work life balance i tzw. rodzicielska wprowadziły zmiany w Kodeksie pracy w celu zachowania równowagi między życiem prywatnym, a pracą zawodową. Jednym z efektów jej wdrożenia jest wprowadzenie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Komu przysługuje wspomniane uprawnienie i jak z niego korzystać?
Zgodnie z art. 148(1) par 1 k.p. jest to zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.
Pracownik nabywa prawo do zwolnienia od pracy z powodu wystąpienia zdarzeń niemożliwych do przewidzenia, którym nie można było zapobiec.
Więcej zob. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
Jak skorzystać ze zwolnienia od pracy?
Zwolnienie do pracy z powodu działania siły wyższej przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. W celu skorzystania pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej najpóźniej w dniu, w którym zamierza skorzystać ze zwolnienia.
Uwaga! O sposobie wykorzystania w dniach lub godzinach zwolnienia pracownik decyduje w pierwszym złożonym wniosku w danym roku kalendarzowym.
W przypadku pracowników pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar zwolnienia ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Więcej na temat zasad udzielania zwolnienia do pracy znajdziesz w nagraniu z konferencji: Siła wyższa i urlop opiekuńczy - jak udzielać nowych zwolnień od pracy i jak rozliczać.
Czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej jest odpłatne?
Za czas przebywania na zwolnieniu od pracy z powodu działania siły wyższej pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w wysokości połowy wynagrodzenia. Wysokość obliczana jest tak jak w przypadku wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Więcej na temat ustalania wynagrodzenia za czas urlopu znajdziesz w poradniku: Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - poradnik na przykładach.
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej jest nowym odpłatnym uprawnieniem pracowniczym związanym z wdrożeniem m.in. dyrektywy work life balance. W celu poznania pozostałych zmian zachęcam do przeczytania komentarza praktycznego J. Jaskulskiej "Work life balance - uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem".
Wiktoria Malesa
Dział Zarządzania Produktami