Reforma KPC to też wzrost opłat sądowych w sprawach cywilnych już od 21 sierpnia!
Zmiany w ustawie o kosztach sądowych wprowadzono przy okazji dużej nowelizacji procedury cywilnej. Co do zasady reforma KPC wchodzi w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia, jednak część zmian, w tym także zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych zaczną obowiązywać już od 21 sierpnia.
Uzasadniając potrzebę dokonania głębokiej nowelizacji u.k.s.c. ustawodawca wskazał, że aktualny system kosztów sądowych w sprawach cywilnych nie spełnia w zadowalającym stopniu zakładanych celów motywacyjnych i fiskalnych, co wymaga dostosowania wysokości opłat sądowych do aktualnej siły nabywczej i wartości pieniądza oraz aktualnego poziomu cen dóbr i usług oraz obniżenia nakładów finansowych Skarbu Państwa na utrzymanie aparatu wymiaru sprawiedliwości. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez wprowadzenie odpłatności za niektóre czynności dotychczas nieodpłatne, podwyższenie stawek opłat i odstąpienie od zwracania uiszczonych opłat poniżej określonego minimum.
Wzrost opłat sądowych
W konsekwencji wprowadzonej nowelizacji więcej trzeba będzie zapłacić m.in.:
- za wnioski o apelacje,
- zażalenia
- założenie księgi wieczystej
- stwierdzenie nabycia spadku
- pozwy o rozwiązanie spółki.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zmienią się opłaty sądowe w sprawach cywilnych już od 21 sierpnia, zapoznaj się z dostępnym w programie LEX:
- zestawieniem tabelarycznym - Zmiany w wysokości opłat sądowych i kancelaryjnych
- nagraniem ze szkolenia - Zmiany w opłatach sądowych w związku z reformą KPC
- komentarzem praktycznym - Zmiany opłat sądowych w związku z reformą KPC.
Z nowelizacją procedury cywilnej, oprócz zmian w opłatach sądowych wiążą się także nowe obowiązki stron i pełnomocników procesowych, przywrócenie odrębnej procedury gospodarczej czy zmiany dotyczące umorzenia zawieszonego postępowania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.
Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna
Jesteś użytkownikiem programów LEX?
Zaloguj się do programu i czytaj więcej.